Błąd
  • XML Parsing Error at 1:88. Error 9: Invalid character

Domy pasywne

Czym jest dom pasywny?

Pierwsze domy pasywne budowane były w Niemczech, Austrii i Europie Zachodniej już ponad dwie dekady temu. Do ogrzewania domów pasywnych nie używa się paliw nieodnawialnych, takich jak gaz, olej, węgiel. Dlatego niezbędne jest zaprojektowanie domu, który w skali rocznej będzie potrzebował do ogrzania mniej niż 15 kWh/m². Do ogrzania domu pasywnego wykorzystywana jest energia z gruntu, energia słoneczna i ciepło wytwarzane przez samych mieszkańców.

Dom pasywny stwarza optymalne warunki cieplne przez cały rok. Można je osiągnąć bez konieczności używania ogrzewania tradycyjnego czy klimatyzacji. W zimie dom będzie ogrzewany, a w lecie chłodzony, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów ogrzewania o około 90% w stosunku do ogrzewania tradycyjnego.

Niezbędne standardy

Do uzyskania standardu domu pasywnego wymagane jest zastosowanie kilku koniecznych systemów instalacji. Niezbędne jest spełnienie określonych warunków odnoszących się do architektury obiektu. Podwyższanie parametrów cieplnych i klimatycznych budynku jest możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii grzewczych – kolektorów słonecznych, wymienników ciepła i urządzeń wentylacyjnych z odzyskiem ciepła. Budowa domu pasywnego odbywa się przy zastosowaniu wysokiej jakości surowców. Materiały konstrukcyjne, izolacyjne, przeszklenia i komponenty ocieplenia dachu odznaczają się znakomitymi współczynnikami przenikania ciepła.

Standardem domów pasywnych jest współczynnik przenikania ścian zewnętrznych, nieprzekraczający 0,15 W/m2K. W obiekcie spełniającym standardy domu pasywnego konstrukcja nie może posiadać mostków termicznych, a współczynnik przenikania ciepła przez okna musi być niższy niż 0,8 W/m2K.

W domach pasywnych ważna jest także bryła budynku oraz wielkość i rozmieszczenie otworów okiennych. Bryła powinna być zwarta i kompaktowa. Okna od południa powinny być jak największe, a od północy jak najmniejsze. Zgodnie z takim układem lokalizowane są poszczególne pomieszczenia wewnątrz domu. Preferowane są przestrzenie otwarte, stwarzające warunki sprzyjające wentylacji.

Zachęcamy również do zapoznania się z ofertą pozostałych rozwiązań budowlanych. Wykonujemy m.in. stabilne i wytrzymałe wiązary dachowe

 

 

dom pasywny 1 dom pasywny 2
dom pasywny 3 dom pasywny 4
 

Biuro projektowe "Lipińscy Domy", z którym współpracujemy, posiada w swojej ofercie kilka projektów domów pasywnych, poniżej przedstawiamy dwa wybrane.

 

Projekt domu pasywnego LPD01 Projekt domu pasywnego Tarent

projekt domu pasywnego LPD01

Projekt domu pasywnego Tarent
projekt domu pasywnego 1 projekt domu pasywnego 2 projekt domu pasywnego 3 projekt domu pasywnego 4